Sardínia

Sardínia je veľký ostrov v Stredomorí na západe Talianska. Má horský terén a slávne pobrežie s tyrkysovými vodami, ktoré každoročne lákajú davy turistov. Ostrov je regiónom Talianska a jeho hlavným mestom je Cagliari na južnom pobreží. S tromi medzinárodnými letiskami a trajektmi z pevniny Talianska je to veľmi dostupné turistické miesto.

Ostrov má dlhú a zaujímavú históriu a je posiaty zaujímavými archeologickými pamiatkami. V dobe bronzovej bol ostrov osídlený tajomnými ľuďmi, ktorí postavili Nuraghi – kamenné veže po celom ostrove, spolu s palácmi, posvätnými studňami a inými stavbami. Mnohé z nich zostávajú ako zrúcaniny a význam týchto lokalít je uznaný v zozname svetového dedičstva UNESCO. Keďže Sardínia je na stredomorských obchodných trasách, rôzne následné civilizácie kolonizovali alebo dobyli jej pobrežné oblasti, vrátane Feničanov, Rimanov a Byzantíncov. Neskôr bol ostrov istým časom pod španielskou nadvládou. Hory vo vnútrozemí, ktoré sa ťažko dobývajú a ponúkajú úkryt pred útočníkmi, majú povesť nedotknutých miest starodávnej kultúry a tradície.

Sardínia má v Taliansku dvojakú povesť. Je to jedna z najobľúbenejších letných prázdninových destinácií pre talianske rodiny, ktoré milujú pláž. V skutočnosti sa hovorí, že celé okresy Rímu sa každý august vyberajú so svojimi susedmi na rovnaké pláže na Sardínii. Zároveň sardínska starožitnosť odlúči pretrvávajúci a príležitostne zlovestný tieň: pastieri a vytrvalé vnútrozemské spoločenstvá, hory, ktoré boli kedysi považované za útočisko únoscov a trvalý individuálny charakter a dialekty Sardínie. Žiadne z týchto skutočností však nemá vplyv na turistov, ktorí sa zhromažďujú na bielych plážach a modrých moriach. Najlepším miestom na Sardínii je Costa Smeralda – smaragdové pobrežie. Tento krásny úsek pobrežia na severovýchodnom rohu Sardínie bol vytvorený v 60. rokoch bohatými investormi. Každé letné časopisy sú plné fotiek talianskych a medzinárodných párty hviezd alebo obrovských jácht v prístave Porto Cervo a ďalších exkluzívnych letovísk Costy Smeralda.

Sardínia však neponúka len toto. Ostrov má mnoho pláží a úsekov pobrežia, ktoré sú do značnej miery nedotknuté a množstvo miest a stredísk. Ostrovné a horské biotopy patria medzi prírodné rezervácie regiónu, kde môžete vidieť širokú škálu voľne žijúcich živočíchov vrátane plameniakov, zlatých orlov, horských kôz a voľne žijúcich bielych oslov.

Sardínia má tri medzinárodné letiská: Alghero, Olbia a Cagliari. Letiská sú veľmi blízke mestám, ktorým slúžia a sú prepojené verejnou autobusovou dopravou. Trajekty spájajú ostrov s kontinentálnym Talianskom. Sardínia je najlepšie preskúmaná autom, pretože ostrovné prehistorické archeologické lokality a nádherné pláže sú rozptýlené a často vzdialené. Mestá ostrova sú však prepojené vlakmi a autobusmi a je možné využiť verejnú dopravu. Letné parné vlaky sa prevádzkujú na niektorých scénických trasách zeleného lesa na Sardínii.

Sardínia je ideálna pre niekoľko rôznych druhov dovolenky. Pre aktívnu prehliadku mesta navštívte Cagliari, jeho múzeá, bary, dostupné reštaurácie a blízke piesočné pláže. Alghero Vám zase ponúka preskúmať historické centrum mesta a vychutnať výlety loďou. Severne od Olbia sú exkluzívne a drahé letoviská línie Costa Smeralda, ktoré sú jedným z najkrajších úsekov pobrežia ostrova a skôr či neskôr narazíte na súostrovie La Maddalena. Tento zväzok ostrovov a teraz morská rezervácia, vytvára dobré miesta pre kľudný výlet. Sardínia je mimoriadne populárna letná destinácia pre Talianov. Ak je to možné, je najlepšie vyhnúť sa davom, teplu a cenám pri ceste v auguste.